مدیرعامل ستاد دیه استان : گذشت اولیای دم از دریافت دیه فرزندشان به حرمت ایام شهادت حضرت امیرالمومنین(ع) و شب‌های قدر، زمینه آزادی این جوان زندانی را فراهم کرد.

دسته: خبری , ویژه
بدون دیدگاه
پنج شنبه - ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

یدالله روحانی منش بیان کرد: این زندانی به علت ناتوانی در پرداخت دیه قتل غیرعمد در زندان به سر می برد که با گذشت خانواده شاکی و پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان بلاعوض از سوی ستاد دیه به اولیای دم، آزاد شد.

وی درباره علت زندانی شدن این جوان گفت: در یکی از روستاهای فامنین یک منبع آب برای تامین آب آشامیدنی مورد نیاز روستاییان پیش بینی شده و شبکه آب تمامی ساکنان روستا به علت نبود کنتور به یکدیگر متصل است.

مدیرعامل ستاد دیه استان همدان افزود: چندی پیش شورای روستا برای جلوگیری از سوراخ شدن این منبع اقدام به «قیرگونی» کردن داخل آن کرده اما تابش مستقیم نور آفتاب به این منبع موجب نرم شدن قیر و روان شدن آن به داخل لوله و گرفتگی مسیر لوله آب برخی از ساکنان روستا شد.

روحانی منش ادامه داد: ساکنان این روستا در اقدامی غیر اصولی و خطر آفرین برای باز کردن مسیر آب، از گاز مایع استفاده کرده و با فشار گاز مایع اقدام به رفع انسداد مسیر جریان آب آشامیدنی ‌کردند.

وی بیان کرد: البته شورای اسلامی روستا نسبت به این موضوع به ساکنان این منطقه هشدار داده و تبعات این اقدام خطر آفرین را گوشزد کرده بود اما همچنان استفاده از این روش برای بازکردن مسیر آب مورد اقبال مردم بود.

مدیرعامل ستاد دیه استان همدان ادامه داد: این جوان نیز در روز حادثه به مدد یکی از بستگان برای بازکردن مسیر لوله آب پرداخته غافل از اینکه گاز مایع از طریق لوله وارد منزل مسکونی و حمام خانه مجاور شده است.

روحانی منش گفت: در خانه مجاور نیز فرزند خانواده در حال استحمام بوده که گاز مایع وارد حمام شده و به علت قرار داشتن آبگرمکن داخل حمام ، به یکباره آبگرمکن منفجر شده و مرگ این جوان را رقم ‌زد.

وی بیان کرد: طبق نظر کارشناس دادگستری فامنین عامل بروز این حادثه ۷۰ درصد و خانواده متوفی نیز به علت قرار دادن آبگرمکن داخل حمام ۳۰ درصد مقصر شناخته شدند و به علت غیرعمد بودن این حادثه پرونده در ستاد دیه تشکیل و در نهایت این جوان همزمان با شب های قدر آزاد شد.

وی با بیان اینکه هم اینک ۲ تن دیگر به علت قتل غیر عمد متاثر از خطا و سهل انگاری در زندان به سر می برند گفت: هم اینک ۳۰۴ تن به علت جرائم غیر عمد زندانی شدند که هشت تن از آنها زن و مابقی مرد هستند.

وی افزود: ۲۶۲ محکوم مالی، ۳۵ محکوم ناتوان در تامین مهریه، ۲ محکوم ناتوان در پرداخت دیه ناشی از تصادف فوتی و جرحی، یک فرد ناتوان در پرداخت نفقه و یک زندانی ناشی از حوادث کار در زندان به سر می برند و چشم امید به سخاوت خیران دارند.

سال گذشته ، ۱۹۸ زندانی مالی، ۴۳ زندانی مهریه، ۱۶ زندانی نفقه و ۱۲ زندانی ناتوان در پرداخت دیه ناشی از سوانح سال گذشته به همت ستاد دیه و کمک خیران آزاد شدند که شامل ۲۵۹ زندانی جرائم غیرعمد مرد و ۱۰ زندانی زن می‌شود. 


نوشته شده توسط:admin - 52 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۸
برچسب ها: